תגיות

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

המדריך המקוצר ליוצאת בשאלה – חלק א': יציבות ושמחה תמיד

יוצאת בשאלה?* מתלבטת? מגששת? חופש המחשבה חשוב לך יותר מאורך הגרביים? האם גילית סתירות רבות מדי באורח חייך? הייתכן והגשמה עצמית, אינדיווידואליות ופיתוח קריירה קורצים לך יותר מחבילת הכל-כלול, יושב-ולומד, 8 צאצאים ופלטת שבת? ואולי קלטת שהרבנים לא תמיד צודקים, ואפשר גם אחרת?
המדריך הזה עבורך.

ראשית, להלן חלק ממאפייני פרידתך מהחברה החרדית. באם סימנת שניים או יותר, אשרייך:

  1. את בת 12, לא עברת את המבחן במושגים ביהדות, לאחיך יש נייד לא כשר.
  2. את מנהלת (בראשך) דיאלוגים (עם רבנים) בנושאי דת, אמונה והלכה.
  3. קראת את 'מעשה השפחה' של מרגרט אטווד, או כל קטע ספרותי/קולנועי אחר שהעמיד את דרך חייך תחת זרקור חושפני ומייאש במיוחד.
  4. יש לך חבר. או: את נשואה ואם לשלושה, נוהגת למרוח קרם ידיים בשבת, לפעמים עוברת על 'ישראל היום' במקום 'הפלס', גם בשבת. ולא ממש מזיז לך.
  5. המורה דבורי (בה היית מאוהבת עד פסח ה'תשס"ח) קלטה אותך (אולי) בגרביים קצרות / 15 דנייר פחות או יותר מהמותר / בדייט טרום זמנו / נגן אמ.פי.3 בעל תועבה / עם מגזין 'לאישה' / בצד הקדמי של האוטובוס / מסתמסת לך בנייד לא כשר / בעמוד האמצע של מגזין 'לאישה'.

ניתן גם להניח שכבר יצאת בשאלה באופן גורף ומשפשף, וגרבייך אינן גרביים, כתפייך שזופות כפליים, ואמא/אבא ברדיוס מצער מנקודת השבר. ועל כן, להלן שו"ת בבא-יציאה המקוצר, פרק צאינה-וראינה:


א. כיצד תעמדי כחילונית

כן כן, גבירתי הצעירה. תשכחי כל מה שלא לימדו אותך, שנסי מותניים ועמדי ישר. על מנת לעשות זאת, עליך לפסק את רגלייך ברוחב האגן כשכפות רגלייך פונות קדימה; לשאוף עמוק; למשוך את כתפייך מעלה ואחורה, לנשוף החוצה באיטיות ולהישאר בתנוחה. שימי לב לא לאפשר לגוף לנטות אחורה, למרות משיכת הכתף.

via: http://chiropractorcanfield.com

יש להרפות את השרירים מבלי לאבד את הגובה. נסי להרגיש כאילו את מחוברת בקדקודך לחוט היורד מהתקרה, והחזיקי סנטרך ישר.
לא לשכוח לכווץ קלות את שרירי הבטן. החזה/שכמות יציקו לך מעט, עודתתרגלי. חשוב לציין שזאת איננה עמידת דום צבאית, דמייני עצמך כרקדנית זקופה. אה, ולכי לקנות חזיות חדשות. (מישהי צריכה טיפים בנושא חזיות?)
דרך זולה פחות היא ללכת לשיעורי יוגה או פילאטיס.

ב. תירוצים בשלוף
האם רוחות ישיבתיות חודרות למרחב המוגן האישי שלך, ומנסות לשדלך לתורה ומעשים טובים? יש לך קרובה מתחסדת שמתעקשת להזמין אותך לשבת ולקרב לבבות? להלן כמה תירוצים אפשריים:

המדבק: וואי, דודה רייזי, זה כל כך מחמם את הלב. אגב חום, חטפתי שפעת רצינית, לא אוכל להגיע. אני לא רוצה להדביק אותך ואת העשירייה המתולתלת שלך.

המסתחבק: חברה שלי מתחתנת בדיוק ביום ראשון! הבטחתי להיות אצלה בשבת כלה! אבל תודה רבה, אתקשר אליך בשבוע שאחרי האופרוף. בעצם, שבוע לאחר מכן יש לנו שבתון עם הרבנית תמימה, ולאחר מכן יוצא שבת מברכין, ואז חברה אחרת מארגנת שבת כלה. הקיצער, אציץ ביומן ואחזור אליך.

המתנשא/הדוחה: אמא לא ספרה לך? אה, אולי שכחתי לספר לה. בדיוק גילו אצלי אלרגיה רצינית לסוג של סוכר. אני לא יכולה לאכול שום דבר שיש בו סוכרוז או פרוקטוז, גם לא חלות, יין, גפילטע, אני שותה מים ואוכלת מלח… כן, כן, אעדכן אותך. כן, זה ממש רציני. מה?…אה, הקאות, שלשולים, דימומים, נפיחויות, פרכוסים…

ובנימה רצינית יותר לגבי כל אותן נשמות טובות המעוניינות להחזירך לכור מחצבתך: תנשמי עמוק. בכלל, כדאי לתרגל נשימה סדירה, זה מסייע פלאים לאיזון.
אני מניחה שדודות/חברות/אחיות/מורות ושאר נשים צדקניות מתקבצות על דלתך ומבקשות לקרב לבבך, מי בשחנ"ש ומי בהפרשת חלה סגולה בדוקה. נסי לא להיפגע, לא להיבהל, לא לזלזל, לא להילחץ ולא להתמלא שנאה עזה או זעם מפעפע. וזכרי שלרוב הויכוחים שיצוצו (כברירת מחדל מערכתית) תמיד נתקעים באין-מוצא. קשה עד בלתי-אפשרי למצוא את עמק השווה בפולמוסים בנושאי דת/אמונה, מכיוון שהדיון תמיד עוטה נימה אישית. נסי לא להעליב להם את האלוהים, וקווי שלא יפגעו בציפור נפשך.  בקיצור, חייכי באדישות מהולה בהבנה רחומה, ונסי להתחמק מויכוחים בחינניות, עד יעבור זעם.

ג. כיצד תרכשי את הג'ינס הראשון
על הג'ינס הראשון להיות קסום ומושלם. המכנס הראשון שרכשתי היה מזעזע, ותכף אסביר מדוע. ישנם סוגים רבים של מכנסי ג'ינס. בעצם, זו תורה שלמה. אם מאסת בתורות וכל שכן שלמות, פני לרשת 'תמנון', בה תמצאי ג'ינסים במחירים ואיכות סבירים. בטוחתני שתשיגי זוג אחד שמחמיא לישבנך. בקיצור, הפסיקי לקרוא וניפגש בפוסט הבא. אם בכל אופן חשקה נפשך להשכיל במדעי הדֶנִים, הקליקי הלאה.

פרסומת אחת וחזרנו:

ובכן, ניתן להבדיל בין הג'ינסים עפ"י גובה המותן וגזרת הרגל.

גזרת המותן אינה דורשת הסברים רבים. לדעתי, במידות נורמליות (36-44) גובהי המותן המחמיאים/"הנכונים" הם מדיום ומדיום-עד-נמוך, בין 2-6 ס"מ מתחת לפופיק.

המאפיין העיקרי הוא סוג הרגל. הגזרות הנפוצות ביותר:

  • גזרת רגל ישרה מומלצת למתחילות, ומהווה בחירה קלאסית. זוהי גזרה יחסית משוחררת ורגל המכנס ישרה, כלומר לא מתרחבת או מתהדקת באזור הקרסול. מומלץ לחפש הרכב בד לא גס מדי המכיל אחוז או שניים של לייקרה.
  • הסקיני צמוד לעור לאורך הרגל, ומתיישר מעט מתחת לברך. גזרה זו מומלצת אף יותר מרגל ישרה, מכיוון שסביר להניח שהזוג הראשון שתקני לא יהיה בדיוק במידתך, וג'ינסים נוטים להתרחב אחרי 2-3 לבישות. הסקיני ישאר מחמיא גם לאחר התרחבות מסוימת.
  • סופר-סקיני – המכנס הדוק לאורך הרגל, ונצמד לעור מתחת לברך ועד הקרסול. בארץ, רוב המכנסיים המכונות 'סקיני' הן בעצם 'סופר-סקיני'. סופר-סקיני מחמיא לרוב המידות הנורמליות, למרות השם הרע שיצא לו. לתשומת לבך: ודאי שהבד אינו דק מדי, ושהתפירה איכותית ולא תיפרם באזורי מצוקה. נסי למתוח בידייך את הבד ליד הירך הפנימית ולאמוד את האיכות.
  • בּוּטְקַאט – אחת הגזרות הפופולריות בארץ אחרי הסקיני. הגזרה מתרחבת מתחת לברך ובעצם מאפשרת נעילת מגף מתחת למכנס, למרות שבארץ המגפיים לרוב נרכסות מעל לג'ינס (ובמקרה זה עדיף מכנס סקיני/סופר-סקיני). גזרה זו נחשבת מחמיאה למלאות, אך גם סקיני יכול להחמיא, בהתאם לאיכות הבד וגובה המותן. עדיף לא לנעול נעל שטוחה יחד עם ג'ינס בוטקאט, נעל עקב תתרום לצללית מחמיאה יותר.

להלן גזרות נוספות, לידע הכללי:

  • קַאפְּרִי – אמרת המכנס נעה בין הברך עד כמה ס"מ מעל לקרסול. מתאים לקיץ בלבד (לא ללבוש יחד עם מגפיים/מגפונים! שימי לב – אם את נועלת מגפון, על אמרת המכנס לכסות את חלקו העליון).
  • פְלֵייר – לוקח את הבוטאט כמה צעדים קדימה. גזרה צמודה בירכיים המתרחבת מאד מתחת לברך (ראי הגזמה משנות ה-70).
  • בּוֹיפְרֵנד – גזרה גברית ומשוחררת יותר, מותן נמוך יחסית, והמכפלת מקופלת כמה ס"מ מעל לקרסול. הלוק נחשב 'צרפתי'. אישית, זו הגזרה האהובה עלי אחרי הסופר-סקיני, אבל יש להיזהר מכיוון שבעקרון זו הגזרה הכי פחות מחמיאה.
  • שורטס – אמרת המכנס מסתיימת בירך (אבל במיקרו-מיני יראו לך את כפל הישבן). חמודים חמודים, אבל לא מומלצים למתחילות.

לגבי הצבע: בואי נתחיל עם הצבע הקלאסי ביותר, כחול דֵנים. ממליצה על גוון כהה יותר ולא על מכנס הנוטה לתכלת. ממליצה – בעצם מחייבת – צבע חלק, ללא שפשופים/שטיפת צבע, לכל היותר שטיפה עדינה ומינימלית. השפשוף הבהיר נותן אשליה של ירך עבה. והמלצה אישית: עדיפות לתפרים בגוון זהה לצבע הג'ינס, לא כהה יותר או בהיר/צהבהב.
חכי עם הג'ינסים בצבעים (לבן/ אפור/ שחור/ בורדו/ טורקיז/ סגול), כרגע נתרכז בג'ינס הקלאסי שכדאי שיהיה לך בארון.
מיותר לציין שיש להימנע מאפליקציות, רקמות צבעוניות, קרעים, תג בולט מדי, חגורה מובנית, ניטים, כיסים מרובים, בד מנצנץ, דמוי עור, דוגמת נחש. את האפקטים האלו תשמרי לזוג הבא.

כעת, כשאת יודעת אלו גזרות את מעוניינת למדוד, הקציבי לעצמך כ-300 ₪. עדיף להשקיע בכחול-הכחול הזה, מכיוון שהוא אמור להיות מבד ותפירה איכותיים שעוד יתעצבו על גופך.
גשי לחנות מותג כגון דיזל, זארה, מנגו, קסטרו, H&M, פול אנד באר, לי קופר, ברשקה, תמנון. סידרתי את הנ"ל בערך לפי התמחור, מהיקר לזול. מדובר בחנויות למידות נורמליות, 36-42/44. במידה ומידתך מעל 44, נסי את דורותי פרקינס, עונות, או ML. ישנן חנויות נוספות, אך אין לי מושג מהו טווח המחירים.

בחרת ג'ינס? מדדי אותו ושימי לב לפרטים הבאים:

  • על הג'ינס לחבוק את מפשעתך ואגנך באופן הצמוד ביותר. צבטי את הבד לצד מפשעתך ומשכי החוצה: נמתח יותר מכ-4 ס"מ? לא טוב, הוא עוד יתרחב וידמה לטיטול. זה מה שקרה לג'ינס הראשון שלי; פחדתי לקנות גזרה צמודה מדי, ולאחר שתי לבישות הוא איבד מקסמו. יש לוודא שאין בד מיותר וכפלים רבים מדי באזור החיבור בין הירך למפשעה. יתכן ומפשעתך תראה לך בולטת באופן מחפיר, אך כל עוד היא לא צמודה כך שיש כפל בין שפתיך – זה בסדר גמור.
  • בחרת גזרה נמוכה או מדיום-עד-נמוכה? עמדי עם הגב למראה, והתכופפי עד שתביטי בהשתקפותך בין רגלייך. במידה וראית את חריץ ישבנך, נסי זוג אחר. אגב, גזרה גבוהה במיוחד (בדיוק או מעל למותן) זה למתקדמות, ותתכן התרחבות שתגרום לבצבוץ של כרס קטנה וברווזית.
  • יש כיסים? ודאי שהם לא בולטים מדי ועושים לך תחת גדול או מרחיבים את מתאר ירכייך.
  • שבי על כסא והרגישי את המכנס. לגבי 'אפקט המַאפִין' או 'השניצל', בו החלק הרך והנחמד שלך מבצבץ/בולט כמו עוגיה עשויה מקמח תופח: זכרי: א. תמיד יבצבץ משהו אלא אם כן את שלד מהלך. ב. המכנס עוד יתרחב. אל תיבהלי ותורי אחר זוג שבו הבצבוץ מינימלי, ומופיע בעיקר בישיבה. המכנס עוד יתרחב, ובתחילה תוכלי ללבוש אותו עם חולצות תחובות או סוודרים מחפים.
  • בהמשך לנקודה הקודמת: במידה וחווית מספר לידות ועורך רפוי מעט, חפשי גזרה גבוהה/נמוכה יותר, אך לא באופן מוגזם. אם בחרת בגזרה גבוה יחסית, ודאי שהיא לא עוברת את הפופיק. ואם חשקת במותן נמוך, לבשי אותו רק עם חולצות שאמרתן נמוכה ומכסה את החריץ גם כשאת יושבת/מתכופפת.
  • אורך המכנס חשוב מאד, ואחד התנאים העיקריים לצללית מחמיאה. ודאי שהאמרה מכסה עד המפרק בו כף רגלך מתעקלת החוצה. אין לי ולו זוג אחד של מכנסיים שמכפלתו לא טופלה בידי תופרת. אל תקני ג'ינס שמכפלתו מגיעה לך רק עד הקרסול.
  • עייני בתווית הרכב הבד ליתר בטחון. היא נמצאת לרוב באזור הכיס או בתווית המידה האחורית. במקרה של סקיני, רצוי שאחוז לייקרה לא יהיה גבוה מדי, זה לא טייטס.

הערה: כל הנ"ל אינם בגדר תורה מסיני או תקנון סמינר. לצפות מג'ינס שיהיה צמוד דיו במפשעה ולא יגרום לך לשניצלונים רבים מדי זו דרישה מעט מוגזמת. חפשי את הזוג שמרגיש לך נכון.

תזכירי לעצמך שג'ינס זה בגד מדהים שעוטף בתוכו כל כך הרבה אמירות פוליטיות. אם משעמם לך, חקרי בנושא: זהו בגד פועלים שעבר עידון והאצלה ולהיפך. ואת בטח זוכרת שחצאית ג'ינס הינה התגלמות הרחוביות, קל וחומר מכנס. מדובר בפריט שיכול להחמיא לך מאד, והבגד הכי וורסטילי ביקום. ניתן לצוות אותו כמעט לכל דבר: חולצות, טוניקות, ג'קטים, גופיות, סוודרים, חגורות שונות, עקבים, מגפיים, סנדלים, נעליים שטוחות. מה שכן, כדאי לקנות תחתונים חדשות המתאימות למכנסיים, מסוג מידי/טנגה/בוקסר ולא היי-לג.
תתבהמי לך, בגשמיות הזו של קניית הג'ינס בחנות המותג. תזכירי לעצמך שאין שטחית כחברה החרדית, האומדת נערה על פי רמת הדנייר בגרביהּ, ונער על פי גוון חולצתו. ותאהבי את עצמך נורא בג'ינס החדש. זאת מצווה.

עוד פרסומת אחת משעשעת מטעם מותג ג'ינס אהוב:

טוב, זאת היתה חתיכת מגילה. בפעם הבאה: המלצות לניהול פיננסי נכון, פריטים מומלצים לארון המתחלן שלך, וכיצד תדעי את הארץ ולא עפ"י קברי צדיקים. צ'או!

*יוצא בשאלה? מתלבט? מגשש? החופש שלך חשוב לך יותר מסדר רביעי?
הנה הצעה: אל תחפור, ותאונן בכיף.